niedziela, 5 stycznia 2014

Jak żyć?

Postanowiłam zacząć rok od książki, która pozwoli mi nabrać zdrowego podejścia do świata. Uważam, że doskonałymi pozycjami, które sprawią, iż nabiorę odrobinę dystansu są książki filozoficzne. Z tego powodu sięgnęłam po prozę Tadeusza Gadacza "O umiejętności życia". Myślę, że nowy rok to nowy początek i odpowiedni czas, by spróbować przyjrzeć się życiu troszkę głębiej.

Nie jest to łatwa książka, aczkolwiek mam wrażenie, że kompiluje w sobie prawdy, które warto poznać lub też w sobie odświeżyć.

Okazuje się, że ludzka egzystencja nie tylko służy przetrwaniu. Człowiek w swoim życiu dąży również do przyjemności, która odróżnia go od pozostałych bytów. Chce mieć wpływ na otaczający świat, pragnie go zmieniać i udoskonalać. Mam wrażenie, że właśnie na te wartości każdy z nas nastawił się rozpoczynając nowy rok. Chcemy, by był lepszy od poprzedniego, wymyślamy postanowienia, które pozwolą nam zrealizować swoje marzenia. Taką modę wpoiła nam współczesna kultura, ale jej źródło jest o wiele bardziej uniwersalne.

W książce, o której piszę, poznajemy rozważania na temat sensu życia, które opisane są zaskakująco trafnie. Mam wrażenie, że podobne pytania, które stawiają sobie dziś wszyscy ludzie, znane były już w czasach, gdy to właśnie głównie filozofowie próbowali odnaleźć odpowiedzi na nurtujące intelektualistów pytania. Poznajemy teorię dotyczącą losu człowieka, miłości, śmierci, samotności, ale również nadziei i wdzięczności. Gadacz wskazuje nam również, iż ludzkie życie posiada wymiar metafizyczny, ponieważ jest pełne uczuć i emocji.

Zdaję sobie sprawę, że proza filozoficzna, naszpikowana cytatami, bogata w przypisy i poruszająca trudną tematykę, może okazać się mało atrakcyjna. Uwierzcie mi, że książki Tadeusza Gadacza są bardzo przejrzyste i przyjemne w odbiorze. Autor posługuje się czytelnymi przykładami, które nie zaburzają odbioru całości i przyznam szczerze, że sama budowa tej książki jest dla mnie mistrzostwem. Uważam, że dobór przykładów i komentarze, które wskazują na to, co istotne w tekście cytowanym, podpowiadają drogę interpretacji.

Książkę doceniam za łączenie prawd filozoficznych z prawdami współczesnymi, za szukanie odpowiedzi na pytania, które dziś sobie zadajemy i za udowodnienie, iż tych odpowiedzi jest więcej. Przecież umiejętność życia wymaga własnych wyborów. Żaden człowiek nie napisze książki, w której jasno odpowie na pytanie: jak żyć? Tadeusz Gadacz udowadnia, że życie wymaga ogromnych umiejętności, gdy chce się je przeżyć z radością i w szczęściu. Można je przeżyć szybko i beznamiętnie, można oszukując, albo będąc sprawiedliwym człowiekiem, można planować lub do wszystkiego podchodzić spontanicznie. Na to wszystko my mamy wpływ. To są wyłącznie nasze wybory, ale ważne jest to, by niczego nie żałować.

Książkę dostałam dzięki uprzejmości wydawnictwa
oraz
współpracy z blogiem Książki Moja Miłość

10 komentarzy:

 1. Może skuszę się i jak będę miała okazję przeczytam tę książkę : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do filozofii nie zmuszam, ale bardzo zachęcam, by spróbować..

   Usuń
 2. Ja filozofii życia uczę się z powieści raczej, ale cieszę się za każdym razem, gdy inny czytelnik znajduje ją także w innych pozycjach. Wydajesz się być bardzo wrażliwą osobą, poszukującą, cenię to w Tobie bardzo i jeśli kiedyś sięgnę po książki Gadacza to na pewno z myślą o Tobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo to miłe. Tym bardziej mam nadzieję, że kiedyś po nie sięgniesz! :)

   Usuń
 3. Kiedyś czytałam wiele filozoficznych książek. Nie wiem,czy w jakiś sposób wpłynęły na moje życie i poglądy, natomiast dają zawsze wiele do myślenia. Od tego zresztą są:) Teraz nie czytam już takiej literatury, przy czytaniu chcę się odprężyć, odpocząć i nie nadwerężać zwojów mózgowych:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moją ogromną pasją również była filozofia, ale swego czasu bardzo ją ograniczyłam. Teraz chętnie wracam do moich ulubionych myślicieli, ale raczej na zasadzie odświeżenia. Za to cenię książki Gadacza. Odwołują się do mędrców, by opisać teraźniejszość.

   Usuń
 4. To dobrze, że autor nie przytłacza nadmiarem cytatów i złotych myśli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przytłacza, bo całość jest dobrze skomponowana. Cytaty mają swoje omówienia, które niwelują rozczłonkowanie tekstu. Dlatego, w moim odczuciu, książkę czyta się bardzo płynnie :)

   Usuń
 5. Byłam dość sceptycznie nastawiona ale przyznaję że zdołałaś mnie zachęcić. Jeśli tylko będę miała okazję zdobyć tę książkę, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że byłam bardzo zdziwiona, że problemy, które zaprzątają głowę współczesnych ludzi można odnaleźć również w rozważaniach znanych filozofów. To bardzo pouczające i zachęcające do lektury :)

   Usuń