wtorek, 25 czerwca 2013

Transcendentnie

Dziś trochę inny kaliber czytelniczych rarytasów. Bernard Jakoby i jego "Drogi nieśmiertelności", które w moim życiu bardzo zmieniły postrzeganie tego, co nieuniknione.

Książkę z pewną nieśmiałością pragnę omówić, bo traktuje o rzeczach trudnych, o których się nie mówi, których się nie komentuje.. Autor porusza kwestie związane ze śmiercią i z tym, co dzieje się wokół, gdy człowiek umiera. Lektura bardzo poruszająca, szczególnie dla tych, którzy stracili osobę bliską i nie potrafią tego oswoić. 

Przyznam szczerze, wkraczając na grunt prywatnych zwierzeń, że po śmierci osoby najbliższej życie człowieka staje się absolutnie bezcelowe. Egzystencja prowokuje do trwania, ale poczucie braku i ogromnej pustki pozwalają odczuwać wyłącznie niechęć do wszystkich aspektów życia. Jakoby wskazuje pewną drogę. Mam wrażenie, że jego pozycja w moim życiu stała się światełkiem w tunelu. Co więcej, pozwoliła mi w autentyczny sposób cieszyć się tym, co przynosi życie.

Jeśli chodzi o samą lekturę, jest ona zbudowana w bardzo realny sposób. Autor posługuje się przykładami, tłumaczy kwestie związane z naszą cielesnością i duchowością i nie wiem, czy jest wystarczająco wiarygodny, ale wiem, że porusza delikatne sfery w sposób bardzo rzeczowy, co nie wzbudza niechęci i odrzucenia, a przyciąga.

W efekcie bardzo się cieszę, że miałam przyjemność przeczytać tę książkę, choć miałam spore obawy, że amerykański sposób pisania na tematy związane ze śmiercią okaże się nieadekwatny na gruncie polskim.
Byłam w błędzie. Być może dlatego, że autor podkreśla, iż jest literatem i nie ma tendencji do fachowych, niejasnych dla odbiorcy przykładów. 

To, poza naukową rozprawą, niezwykle przyjemna w odbiorze literatura, obfitująca w interesujące, oparte na faktach, historie ludzi. Jednak przede wszystkim jest ona balsamem dla duszy cierpiącej (co zapewne brzmi dość górnolotnie) i niweluje obawy przed tym, co i tak nieuniknione.

Tej książki nie wypada polecać, ale "Drogi nieśmiertelności" warto przeanalizować, gdy poszukujemy odpowiedzi, na które nikt z otaczającego nas świata nie potrafi rzetelnie i wyczerpująco odpowiedzieć
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz